Tudnivalók

Vásárlás után: karbantartás, szerelés

Egy kerékpár minősége és élettartalma nemcsak a felhasznált alkatrészektől és a gyártás gondosságától függ, hanem nagy részben attól is, hogy milyen körülmények között tárolja, használja a tulajdonos, és mennyire tartja karban kerékpárját. Ehhez természetesen nálunk is tud eszközöket, anyagokat venni.

Kérjük, hogy vásárlás után mindenképpen tanulmányozzák alaposan a kerékpárhoz mellékelt használati utasítást, és tartsák be az abban leírtakat!

A vásárlás tényét igazoló számlát és a jótállási jegyet őrizze meg! A garanciális idő 1 év.

A vásárló jótállási igényét számlával és a jótállási jeggyel érvényesítheti! A jótállási jegyben feltüntetett kötelező kerékpár felülvizsgálatok betartásával elejét veheti a meghibásodásoknak, illetve a használatból származó problémáknak. Ezek a vizsgálatok díjkötelesek (amely díjakat a szakkereskedők határozzák meg) amik a vásárlót terhelik. Kérjük, hogy a felülvizsgálatokról saját biztonsága és a kerékpár megfelelő állapota érdekében ne feledkezzen meg! (Másrészt ezek elmulasztása a jótállás megszűnését vonhatja maga után!)

A kerékpárok szervizelésével kapcsolatban bizony van néhány művelet, amelyet könnyedén, saját kezűleg, akár otthon is elvégezhetünk. Az alapvető karbantartáshoz azonban elengedhetetlen beszerezni pár szerszámot és egyéb apróságokat, melyek nélkül nehezen boldogulunk a mindennapokban. Nézzük tehát, mire van szükségünk a garázsban, illetve mi legyen nálunk, ha útnak indulunk.

A "műhelyben"

A kerékpár rendszeres ápolásához vödörre és kefére van szükségünk, előbbi minden háztartásban megtalálható és az autómosó kefe is megfelel a célnak. Tisztítószernek megteszik a háztartási mosogatószerek, a korrózió eltávolításához pedig alkalmazzunk erre a célra alkalmas oldószert. Vannak univerzálisan használható spray-k, ilyen például a WD40, de fontos megemlíteni a "kék csodával" kapcsolatban, hogy bár alkalmas tisztításra és csavarkötések lazítására, kenőanyagként semmiképpen ne használjuk, mert hosszú távon ártunk vele!
A speciális kenőanyagokból (láncolaj, zsír, féktisztító spray, stb.) nagyon keveset "fogyaszt" egy kerékpár, ezért megéri ezeket megvásárolni szaküzletben, ahol az eladó tanáccsal is szolgál majd, mi-mire való.
Egy egyszerűbb műhelypumpát is érdemes beszerezni, főleg, ha szingószelepes gumikat használunk, sokkal könnyebb dolgunk lesz így, mintha mindig a minipumpákkal vacakolunk.

Egyszerűbb szerelésekhez érdemes beszerezni pár közepes minőségű szerszámot, azért közepeset, mert értelemszerűen az olcsó nagyon hamar deformálódik, majd így deformálja a bringa alkatrészeit is. A csúcsminőségű kulcsok pedig iszonyúan drágák, ilyenekre csak műhelyszinten van szükség, vagy azoknak, akik valóban napi szinten bütykölik a kétkerekűt.

Lássuk mi az, amit feltétlenül tartsunk otthon:

  • Imbuszkulcsok: Mindenképpen legyen különálló 4-es, 5-ös és 6-os (esetleg 8-as, ha szükséges a bringához) imbuszunk. Minőségüket tekintve, ha nem is a Beta kulcsot, de a 800 Ft-os kategóriát célozzuk meg, ugyanis ezeket fogjuk a legtöbbet használni. A kisebb méretekből jó az is, amit a "bicskakészlet" tartalmaz, ezeket úgyis ritkábban vesszük elő és általában kisebb nyomatékkal működnek.
  • Villáskulcsok: Fel kell mérnünk, mire lesz szükségünk és ennek megfelelően töltsük fel a szerszámosládát. Mindenképpen legyen olyan jó minőségű villáskulcsunk, ami szükséges a kerék vagy a kerékpár alapvető rögzítési pontjainak kibontásához, pedál leszereléséhez, stb. A villáskulcsok tekintetében óvakodjunk a multiszerszámoktól, nehogy kritikus szituációban szembesüljünk vele, hogy nem férünk oda a csavarhoz
  • Speciális célszerszámok: Nyilván azt érdemes megvenni, amit használunk is, de például egy küllőkulcs, kónuszkulcsok, hajtóműleszedő nem túl nagy befektetés. Szintén itt érdemes megemlíteni, hogy aki komolyan gondolja az otthoni szerelést és megengedheti magának, egy kerékpárszerelő állványt érdemes venni vagy fabrikálni.
  • Nélkülözhetetlen bringás célszerszám a gumiszerelő készlet, ami áll leszedőkből, csiszolóból, ragasztóból (és ne felejtsük el a hintőport).
  • Amire még szükség van: Különböző fejjel ellátott csavarhúzók, kombinált és csípőfogó, mérőszalag, gumikalapács és még pár olyan szerszám, amely minden "tisztességes ezermesternél" megtalálható otthon.

Mit vigyünk magunkkal bringázás közben?
Nehéz kérdés, mert ha túlpakoljuk magunk, a sok cucc nehéz és korlátoz a mozgásban, ha pedig hiányzik valami, az nagyon tud hiányozni. Két dolog mindenekelőtt fontos: egy teljesen feltöltött telefon és elég pénz, hogy ha bajba kerülünk, tudjunk segítséget hívni és megfizetni azt
Egyébként nyilván nem mindegy, hogy öt utcával arrébb, egy barátunkhoz bringázunk át vagy több napos kerékpártúrára készülünk.
Amit pár kilométeres távolság fölött javasolunk, de akár állandó helyet is kialakíthatunk ezeknek a bringán:

  1. gumileszedő készlet pótgumival és egy multiszerszám (utóbbi vásárlásánál figyeljünk rá, hogy azokat a funkciókat teljesítse, amire konkrétan szükségünk van) - ezek elférnek egy nyeregtáskában
  2. nem gyorsszáras kerék esetén egy villáskulcs a kerék bontásához
  3. pumpa - amit szintén felszerelhetünk a bringára - pumpák esetében nem feltétlenül a bonyolultabb a jobb

Túrázáshoz pedig nyilván gondosan át kell gondolni a szerszámkészletet, legjobb, ha túratársainkkal megbeszéljük a dolgot és inkább dobjuk össze a "szerszámosládát". Mindenki hozzon valamit, de ne hiányozzon semmi!

Forrás: Hauser.hu